Rüya Yorumu

Rüya Yorumuna hoş geldiniz! Yorumumuzun Falizma’nın güzel enerjisiyle ruhunuza şifa olmasını niyet ediyoruz. Rüyanız size ne anlatmak istiyor? Rüyanızı detaylarıyla bize yazın, Falizma yorumlasın…

Rüya size ne/neler hissettirdi? (3 adet seçim yapın)

Rüya Yorumlama Nedir? Rüya Görmek Ne Anlam İfade Eder?

Birçok insan ömrü boyunca uykuda veya ayıkken mutlaka rüya görür. Çevrenizde hiç rüya görmediğini söyleyen insanlar elbette ki olmuştur. Bilimsel çalışmalar bu insanların da rüya gördüklerine, ancak uyandıklarında rüyaları bilinç düzeyinde kalmadığı için onları unuttuklarına işaret ediyor. Beyin dalgaları ile yapılan nörolojik çalışmalar, rüyaların beynin aktivasyonunun hızlı olduğu REM uykusu döneminde görüldüğünü ortaya koyuyor. Yapılan çalışmalar aynı zamanda rüya gören insanların göz kapaklarının titreştiğini söylüyor. Uyurken siz de birini göz kapakları titreşirken görürseniz rüya gördüğünden emin olabilirsiniz. 

Peki neden rüya görüyoruz? Bu soruyu farklı açılardan ele alan yaklaşımlar bulunuyor. Örneğin; Psikanalist Sigmund Freud, rüyaların bilinçaltı çağrışımları barındırdığını ve daha öncesinde beyin tarafından bilinçaltına itilen bazı düşünce ve durumların rüyalarda ortaya çıktığını söylüyor. Bu nedenledir ki Psikanalitik yaklaşım, danışanın bilinçaltı karmaşalarını çözümlemek için terapilerde rüyalardan da faydalanır. Freud aynı zamanda insanın ihtiyaç duyduğu şeyleri rüyasında gördüğünü belirtir. Atalarımız bu durumu Freud’den önce fark etmiş olacaklar ki “Aç tavuk rüyasında darı görür” demişler! :)

 
Bazı rüyalar var ki adeta bizlere gelecekten mesajlar veriyor.

Rüyaları neden gördüğümüze dair en çarpıcı yorum Freud’den geldiği için ve diğer teoriler de onun teorilerine benzerlik gösterdiği için burada hepsinden bahsetmeye gerek duymuyorum. Ancak bazı rüyalar var ki bizlere adeta gelecekten mesajlar verir. Bu rüyalar kimi zaman uyarı niteliğinde olur, kimi zaman müjde verir, kimi zamansa bizlere kişisel gelişime katkı sağlayacak düzeyde hayat tecrübesi katar. Ne var ki, bu tarz mesajcı rüyaları herkes göremez. Bu tarz rüyalar gören insanları gözlemlediğimde bu kişilerin manevi anlamda kendilerini geliştirmiş olduklarını fark ettiğimi söylemeliyim. Onun dışında genelde temiz kalpli insanlar mesajcı rüyalar görüyorlar. Bu rüyaların neden görüldüğüne dair bilimsel açıklamalar olsa da hiçbiri bunun sebebini tam olarak açıklayabilmiş değil. Bizler akli yoldan açıklama bulamadığımız durumlara inanç yoluyla açıklık getiririz. Bu da şu anlama geliyor ki, bazen ilahi bir güç devreye giriyor ve seçtiği insanlara bu tarz mesajları rüyalar kanalıyla gösteriyor. 

 
Rüyaları bilinçaltı ve mesajcı rüyalar olmak üzere iki gruba ayırabiliriz.

Rüya yorumlarken onları bilinçaltı rüyaları ve mesajcı rüyalar olarak kategorize edebiliriz. Çünkü her rüya ilahi mesaj taşımayabilir. Bunun ayrımına varırken rüyayı gören kişinin rüya gördüğün andaki hisleri, rüyayı kontrol edip edemediği, rüya esnasında istediği zaman uyanıp uyanamaması o rüyanın türüne dair ipuçları verir. Rüya yorumlarının kişisel bir yanı da vardır. Mesela rüyada kıyafet görmek, mesleği terzi olan birisi için bilinçaltında işiyle alakalı bir durumu simgelerken bir başkası için “sıkıntı” anlamına gelebilir. Hatta atalardan gelen genel geçer rüya yorumları da vardır: “Yeşil görmek murattır” gibi…

Bir diğer önemli nokta da rüyayı yorumlayan kişinin olumlu enerjiler taşımasıdır. “Herkese rüya anlatılmaz, kimseye anlatma, akan suya anlat” diyen büyükleriniz vardır. Aslında orada vurgulanmak istenen rüyanızı hayra yoracak, iyi niyetli insanlarla paylaşmanız gerektiğidir. Çünkü rüya insanın gizemli yanıdır, bir nevi kara kutusudur. Herkes bunu anlayacak anahtar zekâya veya olumlu enerjiye sahip değildir, ama neyse ki Falizma burada! Rüyalarınızın değerli olduğunun bilinciyle, sabahın hayrına olsun diye niyet ederek özveriyle yorumlayacağımdan emin olabilirsiniz. Unutmayın rüyalar bizim en içimizdeki ve aynı zamanda en dışımızdaki evrene açılan kapılardır: Anahtar sizden, yorumlaması benden!

Bültene
Kaydolun

Başa Dön
i ş l e n i y o r . . .